Organizatorzy
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) to organizacja pozarządowa założona w 1999 roku. Jest to jedna z najbardziej skutecznych organizacji lobbingowych dążących do ustanowienia odpowiedniego ram prawnego umożliwiających rozwój i eksploatację odnawialnych źródeł energii, w szczególności energii wiatrowej, w Polsce. PSEW jest stowarzyszeniem wiodących firm aktywnych na rynku energii wiatrowej w Polsce: inwestorów, deweloperów, producentów turbin i komponentów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Stowarzyszenie wspiera i promuje rozwój energii wiatrowej, którego celem, realizowanego poprzez wspólne działania swoich członków, jest stworzenie korzystnych warunków dla inwestycji w energię wiatrową w Polsce oraz systematyczne zwiększanie wykorzystania energii wiatrowej jako czystego źródła elektryczności.
Centrum Energii Wiatrowej Offshore przy Politechnice Gdańskiej (CMEW) jest uniwersyteckim, międzydziałowym centrum badawczo-rozwojowym skupionym na poszerzaniu wiedzy i technologii związanych z energią wiatrową morską. Pełni rolę centrum współpracy dla instytucji akademickich, partnerów przemysłowych i agencji rządowych, które wspólnie pracują nad inicjatywami badawczymi, innowacyjnymi i edukacyjnymi w sektorze energii wiatrowej offshore.
Politechnika Morska w Szczecinie to publiczna uczelnia techniczna o długiej tradycji sięgającej 1947 roku. Przez dziesięciolecia szkoła dostarczała kilka tysięcy światowej sławy oficerów dla floty handlowej i rybackiej. Szczecińska szkoła morska, zmieniając kilkukrotnie nazwę, osiadła (1962) w jednym z najlepszych miejsc w mieście – na Bulwarze Chrobrego, a od 1968 roku, jako Wyższa Szkoła Morska, rozrosła się, stając się jedną z najważniejszych szkół morskich w Europie. W 2004 roku nazwa szkoły została zmieniona na Akademia Morska, co jest bezpośrednim odpowiednikiem uniwersytetu w ogólnie przyjętej terminologii edukacyjnej. W polskim systemie edukacyjnym „akademia” to termin odnoszący się do instytucji zapewniających wyższe wykształcenie, szczególnie w zawodach związanych z służbą mundurową lub artystyczną. Ostatni rozwój naszej uczelni pod względem infrastruktury, kompetencji kadry oraz rosnącej liczby oferowanych kursów zaowocował decyzją polskiego parlamentu o ponownym podniesieniu statusu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Od 1 września 2022 roku polska nazwa PM została zmieniona z „Akademia Morska” na „Politechnika Morska”. Słowo „politechnika” pochodzi z języka starogreckiego – polýtechnos – i oznacza biegłego w wielu sztukach. W polskim systemie edukacyjnym instytucja szkolnictwa wyższego nazywana „politechniką” odpowiada uniwersytetowi lub instytutowi technologicznemu w ogólnie przyjętej terminologii edukacyjnej używanej w krajach anglojęzycznych. Nasza nazwa w języku angielskim pozostaje jednak „Maritime University of Szczecin”. Zapewniamy wysokiej klasy edukację dla ponad 3000 studentów (w tym 400 studentów zagranicznych z 20 krajów) w ramach 16 programów licencjackich (w tym 2 w języku angielskim) i 11 programów magisterskich (w tym 3 w języku angielskim). PM oferuje także 7 programów podyplomowych bez stopnia naukowego oraz liczne kursy zawodowe i szkolenia. Szkolimy specjalistów morskich, w tym personel floty handlowej, pasażerskiej i rybackiej (nawigatorów, oficerów pokładowych, inżynierów mechanicznych i elektrycznych), a także kwalifikowanych operatorów i menedżerów na lądzie dla armatorów i firm obsługujących porty zaangażowane w żeglugę morską i śródlądową.